18. oktober 2024
Med 18. in 25. oktobrom v Ljubljani poteka že peti festival CELLOFEST LJUBLJANA, praznik violončelistov in violončela. Gre za tematski glasbeni festival, ki se posveča violončelu in ki ga sestavljata dva dela: cikel koncertov ter delavnice in seminarji z vrhunskimi domačimi in tujimi pedagogi. Letošnji Cellofest bo vključeval sedem koncertov na izbranih lokacijah, dva mojstrska tečaja s priznanima tujima profesorjema violončela ter tridnevno delavnico za 100 najmlajših violončelistov iz vse Slovenije. Cellofest bo znova predstavil violončelo v številnih različicah: kot solistični inštrument, kot solistični inštrument z orkestrom in klavirjem, kot vsestranski inštrument v zabavni glasbi ter kot ansambelski inštrument. Na dveh koncertih bomo lahko prisluhnili tudi celotnemu opusu Ludwiga van Beethovna za klavir in violončelo. Na festivalu bodo nastopili vrhunski domači in tuji violončelisti. Kot tudi doslej Cellofest spodbuja skupno muziciranje izstopajočih slovenskih violončelistov in s tem bogati naš in vaš praznik violončela v Ljubljani.
Letos bodo na Cellofestu Ljubljana med drugim sodelovali: madžarski violončelist István Várdai, prejemnik najprestižnejših lovorik, kot so tekmovanje ARD v Münchnu, tekmovanje Čajkovski ali glasbeno tekmovanje v Ženevi, japonsko-nemški violončelist Danjulo Ishizaka, prav tako zmagovalec tekmovanja ARD v Münchnu in eden zadnjih Rostropovičevih učencev, nekonvencionalna violončelistka Marie Spaemann, ki občinstvo navdušuje s svojo različico kantavtorstva, v kateri hkrati poje in igra na violončelo, Kvartet violončelov Cédez, ki ga sestavljajo štirje izjemno uspešni slovenski violončelisti mlajše generacije, prejemniki najvišjih nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih Ema Krečič, Zala Vidic, Izak Hudnik in Nejc Rupnik, izstopajoči slovenski solisti na violončelu Gal Faganel, Tamara Gombač, Maruša Bogataj Turjak, Alja Mandič Faganel, Sebastian Bertoncelj in seveda tudi umetniška vodja Cellofesta Karmen Pečar Koritnik, ki bodo na dveh koncertih izvedli celoten opus Ludwiga van Beethovna za klavir in violončelo. Na Cellofestu Ljubljana bomo lahko ponovno prisluhnili orkestru najmlajših violončelistov iz vse Slovenije (letos jih pričakujemo 100!), ki bodo sodelovali na 3-dnevni delavnici za najmlajše violončeliste v okviru festivala, po mestu pa bodo v okviru spremljevalnega programa na več zunanjih javnih površinah ponovno zaigrali mladi violončelisti.
István Várdai (rojen 1985) velja dandanes za enega najbolj zaželenih solistov na svetu. Je prejemnik najprestižnejših lovorik in eden redkih izbrancev, ki igrajo na Stradivarijev violončelo iz leta 1673 – s katerim je nekoč navduševala legendarna Jacqueline de Pré in zatem še Lynn Harrell. Je tudi umetniški vodja slavnega komornega orkestra Franza Liszta iz Budimpešte. V Ljubljani se bo predstavil 22. oktobra na recitalu v okviru Srebrnega abonmaja Cankarjevega doma skupaj z izjemnim madžarskim pianistom Zoltánom Fejérvárijem, zmagovalcem mednarodnega pianističnega tekmovanja v Montrealu in štipendista imenitne fundacije Borletti-Buitoni. István Várdai bo v okviru Cellofesta Ljubljana vodil tudi mojstrski seminar za študente in dijake.
24. oktobra bo kot solist s Simfoniki RTV Slovenija v okviru abonmaja Kromatika nastopil nemško-japonski violončelist Danjulo Ishizaka. Po zmagi na prestižnem tekmovanju ARD v Münchnu in Grand Prixju Emanuel Feuermann se je njegova kariera pričela strmo dvigati. Danes velja za enega najbolj cenjenih solistov in pedagogov na svetu. V Ljubljani bo Danjulo Ishizaka z orkestrom izvedel Šostakovičev koncert za violončelo in orkester št. 2. »Fenomenalen v tehnični sposobnosti, popoln v svoji glasbeni ustvarjalni moči,« so bile besede, s katerimi je legendarni Mstislav Rostropovič opisal Danjula Ishizako. Nemško-japonski violončelist je imel namreč čast biti eden zadnjih Rostropovičevih učencev. Danjulo Ishizaka bo v okviru Cellofesta Ljubljana bodil 3-dnevni mojstrski seminar za študente in dijake.
Cellofest Ljubljana že od vsega začetka sofinancira Mestna občina Ljubljana, letošnji partnerji pa so: Cankarjev dom Ljubljana, Simfoniki RTV Slovenija, Radio Slovenija, Kino Šiška, Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, Lisztov Inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana, Avstrijski kulturni forum iz Ljubljane, Mestni muzej Ljubljana in Turizem Ljubljana.
Dodaj komentar