17. avgust 2024
14. avgusta je v dvorani Delavskega doma v Žerjavu potekal uvodni koncert 20. festivala slovenskega jazza, ki je privabil številne ljubitelje glasbe.
Uvodni koncert 20. Festivala slovenskega jazza je navdušil z mešanico prekipevajoče mladostne energije in občutene lirike legende slovenskega jazza. Obiskovalci smo si najprej ogledali kratek film s pogovori o Mojmirju Sepetu, ki ga je vodil Tomaž Apohal. Tako je bila skozi zgodbo ter intimne video intervjuje s priznanimi slovenskimi glasbeniki in prijatelji predstavljena njegova življenjska zgodba in bogat glasbeni opus. Sledil je koncert, kjer smo v prijetnem in sproščenem vzdušju uživali v pestri glasbeni izbiri, ki je temeljila na delih Mojmirja Sepeta, manjkalo pa ni niti ameriških jazz standardov. Bogato Sepetovo glasbeno zapuščino je tokrat interpretiral Youth Big Band Radlje, ki pod vodstvom saksofonista Blaža Starca združuje mlade glasbenike z različnimi glasbenimi znanji in poznavanji žanrov. S svojo mladostno energijo in umetniško vnemo so postali pomemben del glasbene scene, s čimer navdušujejo poslušalce ter prispevajo k bogatitvi glasbene kulture v svojem lokalnem okolju in širše. Vrhunski vokal je prispevala Ajda Stina Turek, ki se je ob nastopu spominjala svojega prvega in edinega srečanja s Sepetom, ko je kot 12-letno dekle nastopila v glasbeni oddaji in zapela pesem Med iskrenimi ljudmi. Kot častni gost pa je nastopil tudi Sepetov vrstnik in prijatelj, verjetno najstarejši aktivni slovenski jazzist, klarinetist Borut Bučar, ki je koncert sklenil z zimzeleno Poletno nočjo.
Še pred začetkom koncerta smo si lahko ogledali dve razstavi v poklon Sepetu in slovenski glasbeni dediščini. Trobentač, pianist, skladatelj, dirigent in aranžer, rojen v Črni na Koroškem, je prvih nekaj let preživel v zaselku Jazbina, kjer mu je posvečena ploščad pred tamkajšnjim kulturnim domom. Avtorju nekaterih zimzelenih slovenskih glasbenih uspešnic je zdaj že tradicionalno posvečen eden od uvodnih večerov Festivala slovenskega jazza. Razstava Mojmir Sepe – Mojzes iz Jazzbine je pomemben korak k vzpostavitvi sodobnega interpretacijskega središča v Delavskem domu v Žerjavu, s katerim želijo spoštljivo ohranjati bogato dediščino glasbenega velikana. V njegovem rojstnem kraju je razstava počastila izjemnega umetnika ter očeta in soavtorja festivala Slovenska popevka. Odprtje razstave Orion, saksofon, mesec, kontrabas z elementi glasbene dediščine koroške regije in slovenskega prostora navdihnjeno kolekcijo oblačil, modnih dodatkov, uporabnih predmetov, dizajna ter ilustracije se koroško Društvo ustvarjalcev D.tajl predstavlja v obliki ulične fotografske razstave. Tematsko kolekcijo povezujejo z glasbenimi zvrstmi kot so jazz, šanson in klasična glasba, s spominom na skladatelja Mojmirja Sepeta ter na njegov sedem desetletij dolg in bogat glasbeni opus. V modno fotografijo vključujejo detajle slovenske glasbene dediščine, pa tudi v Sloveniji ročno izdelana glasbila.
Po glasbenem večeru, ki je minil v znamenju kakovostne izvedbe in pozitivnega vzdušja, sta preko vinilnih plošč svoje delo Slovenska popevka s starega vinila predstavila DJ Bayo in DJ Udo Brenner. Oba sta med najvidnejšimi predstavniki tovrstne slovenske glasbene scene in redno skrbita za to, da se tudi mlajša publika seznanja z ritmi in melodijami, ki jih na zabavah (pre)redko slišimo. Njunim glasbenim stvaritvam smo lahko prisluhnili že pred in med odprtjem obeh razstav.
Sodelovanje med mladimi in izkušenimi jazzovskimi legendami, spajanje starega in sodobnega je osrednje vodilo jubilejnega, že 20. Festivala slovenskega jazza, ki se je s sredinim koncertom otvoril v Črni na Koroškem in se do oktobra nadaljuje s skupno sedemnajstimi koncerti po celotni Koroški, Avstrijskem Koroškem in na Hrvaškem. Glasbeno dogajanje bodo popestrile še okrogle mize, razstave in skupno kar sedem dni glasbenih delavnic za otroke in mladino.
Neža Verbovšek
Dodaj komentar