13. avgust 2024
Gostovanje Zbora Slovenske filharmonije na trondheimskem Festivalu sv. Olafa
Zbor Slovenske filharmonije se je med 28. julijem in 3. avgustom udeležil Festivala sv. Olafa v Trondheimu na Norveškem.
Mednarodni festival sv. Olafa že od leta 1962 poteka v Trondheimu. Njegove letošnje edicije se je kot gostujoči ansambel udeležil tudi Zbor Slovenske filharmonije ter med 28. julijem in 3. avgustom na festivalu izvedel kar tri celovečerne koncerte.
V nedeljo, 28. julija, je skupaj z vokalnim ansamblom Nidaros Vokal oblikoval program koncerta ob odprtju festivala. Na njem je v stolnici Nidaros v Trondheimu pod vodstvom mednarodno priznanega dirigenta Ragnarja Rasmussena izvedel Vsenočno bdenje Sergeja Rahmaninova in novo delo norveškega skladatelja Henninga Sommerra. »Odprtje Olavsfesta je zaznamovalo pomembno sporočilo o povezovalni moči kulture. Občinstvo se je lahko prepustilo odličnemu nastopu Zbora Slovenske filharmonije in vokalnega ansambla Nidaros Vokal, ki jima je spretno dirigiral Ragnar Rasmussen. Zbor Slovenske filharmonije je navdušil z natančno intonacijo in uravnoteženim zvokom,« je po koncertu zapisal norveški glasbeni kritik Eystein Sandvik.
V sredo, 31. julija, je nato v trondheimski cerkvi Naše Gospe Zbor Slovenske filharmonije izvedel še samostojni koncert s slovensko dirigentko Uršo Lah, ki že od leta 2009 živi na Norveškem, kjer je trenutno zaposlena kot zborovodkinja opernega zbora v Simfoničnem orkestru in operi v Trondheimu. Pod njenim vodstvom je Zbor Slovenske filharmonije izvedel program, ki ga je v Sloveniji premierno predstavil na šestem koncertu abonmaja Pretežno vokalni cikel v lanski sezoni 2023/24 Slovenske filharmonije. Spored omenjenega koncerta je med seboj povezal sakralna dela štirih evropskih skladateljev, ambasadorjev sodobne zborovske glasbe: finskega skladatelja Einojuhanija Rautavaare, švedskega skladatelja Svena Davida Sandströma, škotskega skladatelja Jamesa MacMillana in Nane Forte, trenutno ene najbolj prepoznavnih in izvajanih slovenskih skladateljic tako doma kot v tujini. Navdušeno občinstvo je slovenski sestav nagradilo s stoječimi ovacijami.
Ob koncu festivala je Zbor Slovenske filharmonije sodeloval tudi na razprodanem zadnjem koncertu, ki se je v trondheimski stolnici odvil v soboto, 3. avgusta. Na slavnostnem dogodku je v sodelovanju z vokalno-instrumentalnim sestavom Simfoničnega orkestra in opere v Trondheimu pod dirigentskim vodstvom Adama Hickoxa, britanskega dirigenta mlajše generacije, izvedel monumentalni Rekviem Giuseppa Verdija, o čemer je kritičarka Maria Veie Sandvik zapisala: »Česa tako mogočnega v stolnici Nidaros še nisem slišala. Kakšna veličina! Kakšni kontrasti! Zbor, orkester in dirigent si zaslužijo najvišjo oceno, pohvaliti pa moram tudi soliste. Zdi se, da je bila katedrala zgrajena prav za takšne priložnosti! Za ta mogočni zbor, za ta orkester in za točno take izvedbe.«
Dodaj komentar