Novice

V Piranu že 23. Tartini festival – na znamenito Tartinijevo violino bodo igrali vrhunski svetovni violinisti

26. avgust 2024

Med 24. avgustom in 8. septembrom v očarljivem okolju Pirana poteka že 23. Tartini Festival, mednarodni poletni festival komorne glasbe, ki slavi glasbeno dediščino znamenitega skladatelja Giuseppeja Tartinija, rojenega v Piranu. Obiskovalci festivala bodo imeli kar trikrat priložnost slišati izvirno Tartinijevo violino.

Tartini Festival, ki slovi po svoji bogati zgodovini in izvrstnih izvedbah, privablja ljubitelje glasbe z vsega sveta, da se potopijo v očarljive melodije Giuseppeja Tartinija. Program Tartini festivala bo vključeval veličasten repertoar, ki bo poleg mojstrovin Giuseppeja Tartinija predstavil tudi dela drugih svetovno znanih in slovenskih skladateljev.

»Že 23. leto zapored bomo v Piran pripeljali svetovno priznane glasbenike, ki poustvarjajo baročno glasbo in bodo v historičnih ambientih izvajali glasbena dela v Piranu rojenega Giuseppeja Tartinija in njegovih sodobnikov. Festival ni pomemben zgolj zato, ker ohranja in promovira glasbeno dediščino tega velikega skladatelja, ampak tudi, ker krepi kulturno identiteto mesta Piran, vzpostavlja nove kulturne vezi ter gostom in domačinom nudi izjemne koncerte. Eden od nedvomnih vrhuncev festivala je, ko svetovno znani solisti igrajo na izvirno Tartinijevo violino. Letos bomo znamenito violino slišali na treh koncertih, kar je velika čast tudi za glasbenike,« pravita Jasna Nadles in Milan Vrsajkov, umetniška direktorja in gonilni sili festivala od njegove ustanovitve, ki dodajata, da so »kljub finančnim izzivom zavezani deliti bogato glasbeno zapuščino Giuseppeja Tartinija z lokalnim in mednarodnim občinstvom in bi si želeli večje decentralizacije financiranja tudi s strani pristojnega ministrstva, kajti Tartini festival je odvisen od tovrstne sistemske podpore, saj ni nujno komercialne narave.«   

23. Tartini Festival so v soboto, 24. avgusta, v Križnem hodniku Minoritskega samostana Sv. Frančiška v Piranu, ki bo glavno prizorišče festivala, odprli legendarni I Solisti Veneti iz Padove pod umetniškim vodstvom Giuliana Carelle. Orkester I Solisti Veneti je bil ustanovljen leta 1959, do svoje smrti leta 2018 pa ga je vodil Claudio Scimone. Sodelovali so z najpomembnejšimi pevci in solisti naše dobe, kot so Placido Domingo, Josè Carreras, June Anderson idr.

V  torek, 27. avgusta, bo v Križnem hodniku Minoritskega samostana Sv. Frančiška nastopil festivalski ansambel Il Terzo Suono z Jasno Nadles na flavti “traverso”, Ellen Braslavsky na čembalu in Milanom Vrsajkovim na violončelu. Vsi trije so člani različnih mednarodnih orkestrov, kot festivalski ansambel pa redno nastopajo na največjih evropskih festivalih in tako dvigujejo prepoznavnost slovenske kulture v mednarodni skupnosti.

Novi komorni orkester Ferruccio Busoni, katerega lanski koncert je bil razprodan, se na festival vrača 31. avgusta. Ta častitljivi ansambel, ki ga je leta 1965 ustanovil Aldo Belli, je bil eden prvih komornih orkestrov, ustanovljenih v Italiji po drugi svetovni vojni, in je najstarejši v Furlaniji Julijski krajini. Sestavljajo ga priznani instrumentalisti, zmagovalci mednarodnih tekmovanj. Solistka na Tartinijevi violini bo Giada Visentin, dirigiral bo Massimo Belli.

Priznani francoski pianist Pierre-Laurent Boucharlat bo 3. septembra nastopil v Tartinijevi hiši. Boucharlatov repertoar obsega od solističnih recitalov do orkestrskih koncertov. Kot priznani poznavalec Beethovna je zelo iskan in pogosto vabljen na koncerte, oddaje in mojstrske tečaje po vsem svetu. Trenutno snema vseh 32 Beethovnovih sonat in je izdal štiri zgoščenke. Kritiki hvalijo njegovo “francosko eleganco”, zlasti njegove interpretacije francoskega repertoarja 20. stoletja (Debussy, Fauré, Ravel, Poulenc). Izvajal bo dela Beethovna in Tartinija. 

Koncert Kvarteta Constanze bo nedvomno eden od vrhuncev letošnjega festivala. Piransko občinstvo bo imelo prvič privilegij doživeti njihov izjemen nastop. Štiri nadarjene glasbenice iz Francije, Armenije in Avstrije so združile moči v Salzburgu, svetovnem glasbenem središču. Od leta 2018, ko so zmagoslavno nastopile v živo na Radiu France v Parizu, so bile finalistke tekmovanja za komorno glasbo “Eugène Ysaÿe” v Liègeu in osvojile tretje mesto na mednarodnem tekmovanju Anton Rubinstein v Düsseldorfu. Njihovo sodelovanje z nemško založbo CPO je bilo izjemno uspešno, saj so izšli prvi popolni posnetki godalnih kvartetov Felixa Draesekeja, Michaela Haydna in Emilie Mayer. Nastopile bodo na zaključnem večeru 8. septembra ob 20. uri v Križnem hodniku.