27. februarja 2025
V 95. letu starosti je umrl zborovodja in muzikolog dr. Mirko Cuderman, eden najpomembnejših poustvarjalcev slovenske zborovske glasbe, katerega delo je pustilo neizmeren pečat v slovenskem kulturem prostoru.
Bil je ustanovitelj in vodja društva Consortium musicum, ki je bilo osredotočeno na redko izvajana dela starejše in sodobne vokalno-instrumentalne sakralne glasbe. Pod njegovim vodstvom je zbor postal eden najvidnejših slovenskih vokalnih ansamblov, ki je prejel nagrade na številnih domačih in mednarodnih tekmovanjih. Posnel cikel plošč Musica sacra Slovenica obsega 23 plošč.
Dr. Cuderman je bil pobudnik ustanovitve Slovenskega komornega zbora, ki ga je vodil vse do svoje upokojitve leta 2009. Z zborom je posnel dve obsežni antologiji slovenske zborovske glasbe: Musica sacra Slovenica, 33 plošč s predstavitvijo slovenske duhovne glasbe 19. in 20. stoletja, ter Slovenska zborovska glasba (55 plošč), ki obsega slovensko posvetno zborovsko ustvarjalnost od sredine 19. stoletja do danes. Med letoma 2000 in 2008 je bil tudi umetniški vodja Slovenskega okteta.
Poleg poustvarjalnega dela je bil dejaven tudi kot pedagog. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je med letoma 1986 in 2002 predaval različne predmete ter odigral ključno vlogo pri ustanovitvi Oddelka za cerkveno glasbo leta 1992.
Dr. Mirko Cuderman je doktoriral na dunajski Univerzi na oddelku za muzikologijo, njegovo umetniško delovanje pa zaznamuje izjemna repertoarna razgledanost. Po besedah dr. Aleša Nagodeta se “»njegove interpretacije izhajajo iz estetskih premis druge polovice 20. stoletja, ki so se v slovenski vokalni glasbi počasi uveljavljale v sedemdesetih letih. Označuje jih zmerno modernističen odmik od opulentne zvočnosti in do popačenosti stopnjevane ekspresivnosti, značilne za interprete prejšnje generacije. Pri iskanju ravnovesja med formalnimi in izraznimi prvinami je izhajal iz koncepta zvestobe glasbenemu delu. V okviru skromnih možnosti slovenskega okolja se je pri izvajanju del starejše glasbe zanimal tudi za uveljavljanje prvin historično informirane izvajalne prakse.«.
Za svoje delo je prejel številna priznanja in nagrade, med katerimi izstopajo Župančičeva nagrada (1993), častni znak svobode RS (2001), red za zasluge (2007), Gallusova plaketa, zlata plaketa JSKD (2011) ter naziv prvega častnega občana Preddvora (2012). Ob njegovi 80-letnici je RTV Slovenija leta 2011 posnela dokumentarni film Regens Chori, portret Mirka Cudermana.
Za svoje delo in ustvarjanje je prejel Prešernovo nagrado, najvišje priznanj Republike Slovenije za dosežke na področju umetnosti, za leto 2022.