Novice

Štirinajsta izvedba festivala srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae

25. september 2024

Kulturni dom Nova Gorica v jesen vstopa s štirinajsto izvedbo festivala srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae, ki bo med Gorico (I), Novo Gorico in Goriškimi brdi potekal med četrtkom, 26. in nedeljo, 29. septembra 2024. Festival že od leta 2011 vsako jesen na Goriško prinaša visokokakovostno srednjeveško in renesančno glasbo. Edini festival pri nas, ki se programsko osredotoča na predbaročno glasbo, je v zadnjem desetletju ustvaril in izobrazil novo poslušalstvo, ki se iz leta v leto vrača in tudi veča.

Nekdanji festival Dnevi stare glasbe, ki je zrasel na zapuščini cikla Dvorna glasba, je po šestih letih svojega obstoja leta 2017 doživel preobrazbo in preporod. Festivalu so nadeli novo ime, Flores Musicae, in razširili diapazon iz renesančne glasbe tudi na glasbo srednjega veka. Festival oblikujejo v sodelovanju z društvom DRAMSAM Centro Giuliano di Musica Antica ter ob finančni podpori Mestne občine Nova Gorica in Ministrstva RS za kulturo.

Letošnji Flores Musicae vabi v vrtinec plesne glasbe srednjega veka in renesanse, zvenov Dekamerona, odmevov nadzemeljske zvočne pokrajine ter zgodbe o Veneri in Adonisu skozi oči italijanske renesanse.

Program že desetletje dolgo umetniško snuje vrhunski goriški kitarist in lutnjist Bor Zuljan, ki se posveča različnim glasbenim zvrstem v nenehnem zasledovanju sinteze med sodobno in staro glasbo, najrazličnejšimi glasbenimi tradicijami sveta, jazzom ter improvizacijo. Prejemnik številnih nagrad in imenitnih priznanj za njegove samostojne zgoščenke in tiste posnete z njegovo skupino La Lyra, je na Visoki šoli za glasbo v Ženevi magistriral iz kitare (prof. Dušan Bogdanović), lutnje (prof. Jonathan Rubin) in srednjeveške glasbe (prof. Francis Biggi). Kot asistent na isti šoli vodi raziskovalni projekt o improvizaciji fantazij na lutnji, s katerim nadaljuje doktorski študij v sodelovanju s Centrom za renesančne študije Ricercar ter univerzo v francoskem Touru. Poučuje na dveh ženevskih konservatorijih ter občasno predava na prestižnih svetovno priznanih institucijah.

Bor zuljan o vetru – rdeči niti tokratne festivalske edicije:

»Veter je že sam po sebi zvok, vibracija v zraku. Človeški glas brez vetra – diha ne bi deloval in najstarejši inštrumenti, med katere sodi tudi slovita neandertalska piščal iz Divjih bab, vsi delujejo na principu vetra – piha. V 14. ediciji se bo festival Flores Musicae posvetil ravno tej tematiki. S prvim koncertom se bomo vetru prepustili s francosko skupino Into the Winds, ki postaja vodilna alta cappella z najrazličnejšimi pihali od šalmajev in bombard do srednjeveških in renesančnih trobil ter konsorta kljunastih flavt in ki bo v njihovem energičnem slogu, polnem groova, predstavila program različnih plesov med poznim srednjim vekom in renesanso. Slovenska virtuozinja na kljunasti flavti Maruša Brezavšček bo s svojim ansamblom Pampinea pričarala zvoke Firenc iz 14. stoletja s programom, osnovanim okrog Boccaccievega Dekamerona, v katerem bo zvenel tudi Landinijev orgelski portativ. Slovenski multiinštrumentalist Boštjan Gombač, ki se vrsto let ukvarja tudi z igranjem na rekonstrukciji piščali iz Divjih bab, nas bo v duetu z v Sloveniji stanujočim harfistom Eduardom Raonom popeljal v Nadzemeljske zvočne pokrajine. Obogateni konsort renesančnih prečnih flavt Phaedrus pa bo s programom Adonia pripovedoval zgodbo Venere in Adonisa skozi oči italijanske renesanse in s tem zaključil to popotovanje med glasbami z vseh vetrov. V letošnjem programu sem si posebno želel predstaviti tudi koncert z iranskim glasbenikom Kayhanom Kalhorjem, ki igra na godalo kamančeh, ter s turškim virtuozom na sazu Erdalom Erzincanom. Žal bi bila danes organizacija tovrstnega dogodka prezahtevna, vas pa zato vabim, da ob tej priložnosti prisluhnete njunemu albumu The Wind, ki je izšel pri sloviti založbi ECM. Veter je pomemben element naših krajev. Tokrat jih bo tudi obogatil z najrazličnejšimi presenetljivimi zvoki preteklih stoletij in tisočletij.«

Preberite VEČ.

Dodaj komentar

Klikni za oddajo komentarja