15. maj 2024
Mateju Šarcu, direktorju in umetniškemu vodji Orkestra Slovenske filharmonije, so se ob predstavitvi sezone pridružili še Gregor Klančič, umetniški vodja Zbora Slovenske filharmonije, Franci Krevh, umetniški vodja Družinskega abonmaja in Uršula Cetinski, generalna direktorica Cankarjevega doma, zbranim pa sta se predstavila tudi Kahi Solomnišvili, novi glavni dirigent Orkestra Slovenske filharmonije, in Stephen Layton, novi glavni dirigent Zbora Slovenske filharmonije.
Pod sloganom »Glasba, vedno nova« Slovenska filharmonija tudi v prihajajoči sezoni ljubiteljem vrhunske klasične glasbe ponuja tri abonmaje s koncerti v Cankarjevem domu, dva abonmaja s koncerti v Slovenski filharmoniji ter Družinski abonma. Ob tem svoje občinstvo ob vstopu v novo sezono nagovarja z mnogimi ugodnostmi, njeno delovanje pa bosta temeljiteje zaznamovala tudi nova glavna dirigenta orkestra in zbora.
Mladi, a že uveljavljeni Kahi Solomnišvili iz Gruzije z novo sezono prevzema mesto glavnega dirigenta Orkestra Slovenske filharmonije.
Kahi Solomnišvili: »Najprej se zahvaljujem Orkestru Slovenske filharmonije za izvolitev, to si štejem v veliko čast. Gre za orkester z zavidljivo zgodovino in veselim se prihajajočih skupnih sezon /…/ Ko ste mi povedali, da sem bil izbran za glavnega dirigenta, sem bil res v šoku. A kmalu sem se pomiril. Na dveh lanskih koncertih sem imel odličen občutek, orkester mi je sledil, počutil sem se svobodnega in verjamem, da bomo pripravili veliko dobrih koncertov.«
V Vokalno-instrumentalnem programu bosta vsak po dva koncerta vodila Solomnišvili in Stephen Layton. Prvi se bo soočil z Brucknerjem, Stravinskim in Orffom, drugi pa posegel po Pärtu, Mozartu in Bachu. Layton bo poleg tega vodil še tri koncerte Pretežno vokalnega cikla, na katerih bo v ospredje stopila domača dediščina vokalne glasbe, ki ji bodo ob bok postavljena najlepša dela iz svetovne zborovske zakladnice.
Steven Layton: V sporedih vokalnega abonmaja lahko prepoznamo tri »geografske« teme. Slovenska tema z Nano Forte, Damijanom Močnikom in Gallusom, ki predstavljajo domačo ustvarjalnost. Druga tema v grobem zaobjema dela estonsko-poljskega prostora z Arvom Pärtom in Pawłom Łukaszewskim, tretja tema pa je nekoliko bolj tradicionalna, »austro-germanska«, z legendarnimi skladatelji kot so Liszt, Brahms, Bruckner in drugi.
Angleški zborovski dirigent Stephen Layton sicer redno sodeluje z mnogimi vodilnimi svetovnimi zbori, orkestri in skladatelji, njegove interpretacije pa lahko slišimo od Sydneyjske operne hiše do Concertgebouwa v Amsterdamu, od Talina do Sao Paola.
Abonma PVC bosta zaznamovala še dva gostujoča dirigenta – Sebastjan Vrhovnik ter Hyonah Song iz Južne Koreje, v njem bo možno prisluhniti tudi samospevu. Sporede tega cikla bodo dodatno osvetljevali predkoncertni pogovori, tako kot abonma SOS pa bodo tudi abonma PVC obogatila pokoncertna druženja.
Gregor Klančič: »Slovenska zborovska glasba bo prisotna na kar štirih od šestih abonmajskih koncertov, začenši z oktobrom, ko bomo obeležili 20-letnico smrti skladatelja Sama Vremšaka. Na drugem koncertu bo zazvenela glasba Nane Forte in našega velikega poznorenesančnega skladatelja Jacobusa Gallusa. Na tretjem koncertu se bodo predstavili skladatelji mlajše generacije: Matej Kastelic, Tine Bec, Federica lo Pinto ter Ambrož Čopi. Novo delo Damijana Močnika pa bo na sporedu na četrtem abonmajskem koncertu Zbora SF.«
Abonma Same mogočne skladbe na oder Gallusove dvorane tudi v novi sezoni postavlja nekatere največje simfonične stvaritve 19. in 20. stoletja – dela Beethovna, Čajkovskega, Stravinskega, Rahmaninova, Šostakoviča, Debussyja, Straussa in Mahlerja, v abonmaju pa še posebej izstopa monumentalni Vojni rekviem, ki bo zazvenel pod taktirko Charlesa Dutoita.
Matej Šarc: “S ponosom najavljam, da bo v abonmaju Samih mogočnih skladb nastopili odlični domači solisti in solistke, pianist Urban Stanič, violinistka in naša koncertna mojstrica Ana Dolžan, ter mezzosopranistka Barbara Kozelj. /…/ Tudi slovenska glasba bo v tem ciklu dobro zastopana. Poleg Cigličeve skladbe Obrežje plesalk, bomo slišali še izvrstno Drugo suito za godala Marijana Lipovška in “prekinjen valček” Valse interrompue Danila Švare. V Klasičnem abonmaju pa vas sprašujemo: »Ali imate radi Brahmsa?«.
Abonma Filharmonični klasični koncerti v sezoni 2024/25 izpostavlja izbrana dela orkestrskega opusa Johannesa Brahmsa, častnega člana Filharmonične družbe. Slišali bomo vse štiri Brahmsove simfonije, orkester bodo vodili Kahi Solomnišvili, Hans Graf, Philip von Steinecker, na zadnjem koncertu pa še en dober znanec orkestra, Ivor Bolton. V ciklu se bodo lahko obiskovalci prepustili tudi obema Brahmsovima klavirskima koncertoma, ki jih bodo dopolnila izbrana dela Haydna, Mozarta in Mendelssohna. Noviteto za ta cikel bo napisal Črt Sojar Voglar.
Že peto sezono zapored Slovenska filharmonija v abonmajsko shemo umešča tudi abonma Sodobne orkestrske skladbe, ki se osredotoča na glasbeno ustvarjalnost 20. in 21. stoletja. Njegove vedno bolj obiskane koncerte ob tem dopolnjujejo poučne Sobotne izobraževalne matineje ter pokoncertna druženja občinstva z nastopajočimi in skladatelji v Stekleni dvorani Lili Novy v Cankarjevem domu.
Uršula Cetinski: »Že od leta 1982 je najpomembnejši parter Cankarjevega doma prav Slovenska filharmonija s svojima orkestrom in zborom. Abonmajski koncerti v Gallusovi dvorani predstavljajo osrednjo poustvarjalno dejavnost resne glasbe v Sloveniji. Simfonične matineje, ki jih s filharmonijo pripravljamo v koprodukciji z Glasbeno mladino Slovenije in Glasbeno mladino ljubljansko pa v Cankarjev dom vsako leto pripeljejo okoli 21.000 mladih obiskovalcev. Za mnoge izmed njih so te matineje prvo srečanje z resno glasbo v živo in morda sploh prvi obisk hrama kulture. Na ta način skupaj skrbimo za izobraževanje in razvoj publike in udejavljamo naše skupno poslanstvo in javno službo.“
V sezoni 2024/25 bo Slovenska filharmonija v okviru Družinskega abonmaja izvedla šest osmišljenih in iskrivih koncertov za mlade poslušalce, ki bodo lahko na njih odkrivali mnoge neznane glasbene pokrajine, glasbo povezovali z različnimi družbenimi pojavi, skladatelji etničnih manjšin, osebnostnimi procesi in čustvi ter se podali v labirinte sodobne in filmske glasbene ustvarjalnosti.
Franci Krevh: “V Slovenski filharmoniji smo navdušeni nad letošnjim obiskom Družinskega abonmaja, napolnili smo po dva termina vsakega koncerta in še kakšnega bi lahko. Še bolj pa smo veseli obrazov mladih poslušalcev, njihovega pozornega poslušanja in vedoželjnega sodelovanja. Koncerte pripravljamo z isto zavzetostjo in profesionalnostjo kot katerikoli drug koncert. S temi edinstvenimi dogodki razvijamo in negujemo glasbeni okus mladih poslušalcev. Pripravili smo šest koncertov, ki smo jih podčrtali z naslovom Širimo obzorja. Odkrivali bomo neznane pokrajine in se spoznavali z družbenimi pojavi. Koncerti bodo moderirani, namenjeni pa so poslušalcem od 6. leta starosti. Že konec avgusta bomo poustvarili simfonično zgodbo za otroke, Peter in Volk, v ljubljanskem živalskem vrtu. Posebni izziv bo koncert z naslovom Sodobna glasba ni bav-bav, ki ga pripravljamo v sodelovanju z Oddelkom za glasbeno pedagogiko ljubljanske Akademijo za glasbo in skladateljico Lariso Vrhunc.“
Na spletni strani Slovenske filharmonije pa redno dopolnjujejo tudi vsebino Spletne učilnice, kjer so objavljeni posnetki koncertov, ob tem pa tudi koncertni in učni listi, ki so v pomoč mladih poslušalcem.
Številne ugodnosti za abonente Slovenske filharmonije
Poleg že uveljavljenih ugodnosti za abonente Slovenske filharmonije predstavlja največjo novost v filharmonični abonmajski shemi Veliki abonma. Ker je med abonenti mogoče zaznati porast zanimanja za nakup več različnih abonmajev, se je Slovenska filharmonija odločila svojim najzvestejšim obiskovalcem ponuditi možnost nakupa Velikega abonmaja. Ta zaobsega vseh 16 koncertov treh abonmajskih ciklov, ki jih Slovenska filharmonija izvaja v Cankarjevem domu – SMS, FKK in SOS. Abonenti, ki bodo nakup Velikega abonmaja opravili pred 1. junijem 2024, bodo prejeli prav posebno darilo – Slovenska filharmonija jim namreč podarja izlet na Dunaj z obiskom ekskluzivnega koncerta Orkestra Slovenske filharmonije. Ta se bo v sredo, 19. junija 2024, pod vodstvom dirigenta Douglasa Boyda, zopet ponosno predstavil v Veliki dvorani Musikvereina na Dunaju, na odru pa se mu bo pridružil tudi Alexander Gadjiev, eden najpomembnejših predstavnikov modernega evropskega pianizma.