9. marec 2022
V 94. letu starosti je umrl skladatelj Jakob Jež.
Napisal je blizu 200 skladb za različne zborovske zasedbe, največji del je posvetil mladim. Njegov vokalno-inštrumentalni opus obsega veliko samospevov z različnimi spremljavami; od solističnih (klavir ali drugi posamezni inštrument) do ansambelskih in okrestrskih. K temu je dodal še številna druga orkestralna, komorna in solistična dela. Bil celovit skladatelj, ki je posegal na skoraj vsa kompozicijska področja, ustvarjal je tudi glasbo za film in gledališče.
Bil je član skladateljske skupine Pro musica viva, ki se je v šestdesetih letih zavzemala za uveljavlitev sodobnejšega glasbenega izraza in novih kompozicijskih tehnik.
Jakob Jež se je rodil leta 1928 v Boštanju. Po končani celjski gimnaziji je leta 1954 na Akademiji za glasbo v Ljubljani diplomiral na oddelku za glasbeno zgodovino. Najprej je deloval kot pedagog na glasbeni šoli, nižji gimnaziji in Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani. Za predavatelja na Oddelku za glasbeno vzgojo Pedagoške akademije je bil izvoljen leta 1970, leta 1992 pa za rednega profesorja glasbene vzgoje na Pedagoški fakulteti. Ob tem je bil Jakob Jež tajnik Društva slovenskih skladateljev in urednik biltena Skladatelj (1967-1970), glavni in odgovorni urednik Grlice (1968-1988) in glavni urednik revije Naši zbori (1991-1998).
Največji del skladateljskega opusa Jakoba Ježa zavzemajo vokalno-instrumentalna dela, za kantato Do fraig amors je leta 1970 prejel nagrado Prešernovega sklada. Leta 1991 je prejel Prešernovo nagrado za življenjsko delo, sledila ji je stanovska nagrada Društva slovenskih skladateljev – Kozinova nagrada (2004). Mestna občina Ljubljana mu je leta 2017 podelila Župančičevo nagrado za življenjsko delo.
Dodaj komentar