Iz tiskane izdaje (izid: 28. marec 2024)
RAZGLEDI DOMA
Jožko Kert: Lebičevo leto na Koroškem
Tisa Mrhar: Potujoča muzika
Razgledni stolp v krajši različici odpira pogled na obhajanje častitljive obletnice skladatelja Lojzeta Lebiča na Koroškem. Praznovanje, ki se bo prav gotovo razširilo v vsa glasbena okolja na Slovenskem in v srca vseh, ki se jih je dotaknila umetnost našega osrednjega skladatelja.
In morda zato tudi ni naključje, da tem razgledom dodajamo še Potujočo muziko, ki vsako leto razveseljuje mlada pevska grla.
REPORTAŽE
Larisa Marjanović: EMARS
Nina Suljić in Klavdija Miklič: Digitalna orodja pri nauku o glasbi
Petra Vrh Vrezec: Ptice v glasbi
FOTO REPORTAŽA
Lea Čehovin: 13. Slovenska glasbena olimpijada
Trije slikoviti zapisi v besedah in fotografi ji osvetljujejo različne oblike mojstrenja glasbenih veščin. Pridobimo jih lahko z najnovejšimi digitalnimi orodji ali pa po klasični metodi s trdim delom na intenzivnih urah pri največjih glasbenih mojstrih. In ker revija nastaja ravno v času prebujanja pomladi ter žvrgolenja ptic, je bil to tudi velik navdih za zapis o pticah v glasbi.
PREVOD IN ANKETA
Toni Räisänen (prevod VB): O moji glasbi in drugih področjih: Kako zmagaš na skladateljskem natečaju?
Skladatelji o skladateljskih natečajih (zbrala Tisa Mrhar)
POGOVORI
Aleksandra Gartnar Kastelic: Marinka Gombač, 36 let v službi glasbenikov pri Glasbeni mladini ljubljanski
Tisa Mrhar: Damijan Močnik, skladatelj
Aleksandra Gartnar Kastelic: Pogovor s skladateljicama Katarino Pustinek Rakar in Heleno Vidic
Tisa Mrhar: Tom Varl, zborovodja
Mateja Rot: Festival Ment: Muzikačaka
Mateja Rot: Festival Ment: KiKi
Aleksander Arsov: Damir Višič o indijski glasbi
Pogovori kot barvita pahljača odkrivajo različne poti slovenskih glasbenih ustvarjalcev in poustvarjalcev. Pisci Glasne so pripravili širok nabor skladateljic in skladateljev, zborovodij, glasbenikov s popularne elektronske scene in tudi oddaljenega izročila indijske glasbe.
PORTRET SKLADBE
Jakob Spindler: Uroš Rojko, Koncert za dva klavirja
Pogledati v samo bistvo glasbe z besedami je poslanstvo glasbenih raziskovalcev, s to zahtevno nalogo pa naj bi zgradili tudi most do poslušalcev zahtevnejših vsebin. V branje tokrat ponujamo zapis študenta muzikologije, ki je pred krstno izvedbo Koncerta za dva klavirja pregledal partituro skupaj s pianistkama, ki jima je delo posvečeno.
PORTRET
Aleš Nagode: Mirko Polič, dirigent, skladatelj, ravnatelj Opere
Marina B. Žlender: Bor Turel, skladatelj, glasbeni urednik
Portreta razkrivata življenje in delo dveh ustvarjalcev iz preteklosti in sedanjosti, ki ju po čudnem naključju družita široka odprtost v svet in ustvarjanje v samoti, zunaj žarometov in glasbenega blišča. Kljub temu pa je njuno delo temeljito zaznamovalo čas njunega ustvarjalnega obdobja in ga s svojo tankočutno prodornostjo še vedno bogati.
O prvem portretirancu je avtor portreta dr. Aleš Nagode zapisal: »Mirko Polič je iz svetovljanskega Trsta v celinsko Slovenijo prinesel odprtost za raznolikost in glasbene novosti.«
Letošnjemu jubilantu, skladatelju Boru Turelu, se je v portretu posvetila Marina B. Žlender in posebej postala pozorna na ustvarjalčevo primerjavo sluha z vidom. »Oko je periferno čutilo, ker je usmerjeno navzven in vključuje le zunanjega človeka. V nasprotju s tem pa je uho osrednje čutilo, kajti skozenj stopa zunanji svet v človekovo duhovnost in s tem razkriva njegovo skrito notranje bitje.«
NADALJEVANKA, ESEJ
Aleksandra Pavlovič: Glasbeni Prometeji, dva Prometeja
Damjana Zupan: Subtilen hrUP
V razmišljanjih o glasbi z izbranim Prometejem Juretom Ivanušičem lovimo zlate kapljice Mozartovih improvizacij in stremimo onkraj zvezd. In izbrani Prometej je sogovornici zaupal, da bi rad slišal, kako je Mozart improviziral …
Druga izbrana tema esejističnih razmišljanj razpira misli o zvočni nasičenosti, v kateri ni več mesta za bistvo obstoja glasbe in še več, za empatijo do vseh živih bitij. Ravno zato avtorica intonira razmišljanje s posvetilom: »Tistim, ki slišijo, a ne znajo poslušati. Vam, ki ne slišite – in vam je lahko vse jasno. Pravzaprav vsem nam ponujam sprehod po galeriji dimenzij hrup.«
ODMEVI IN RECENZIJE
Odmevi in recenzije rišejo dogajanje izteka preteklega leta in hkrati odkrivajo nove izdaje letošnjega leta. Prvo pomladno izdajo še posebej podčrtujejo zapisi o dosežkih glasbenikov na začetku poti, posebno vrednost pa jim dajejo tudi odmevi tehtno premišljenih glasbenih dogodkov v okviru abonmajskih sezon.
Prispevke za revijo Glasna so to pot napisali Aleksandra Gartnar Kastelic, Marina B. Žlender, Matej Krajnc in Tisa Mrhar.
GLASNI STRIP
Martin Ramoveš: Tomaž Hostnik, angažiran glasbenik
Z nami tudi v 55. letniku ostaja mojstrski risar glasbenih doživetij. Le kam nas tokrat vodi pripoved o glasbi, ujeti v zamahu risarskega čopiča?
Dodaj komentar